اخبار

تراشه جدید اسنپدراگون 855 با پشتیبانی از شبکه 5G رونمایی شد

طبق انتظار، کمپانی معروف کوالکوم (Qualcomm) که در ساخت تراشه‌های قدرتمند در دنیای گوشی‌های هوشمند مطرح است، از پردازنده جدید خود تحت عنوان اسنپدراگون 855 (Snapdragon 855) در یک رویداد رسمی در جزایر هاوایی رونمایی کرد
شایان دفاعی | شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷

طبق انتظار، کمپانی معروف کوالکوم (Qualcomm) که در ساخت تراشه‌های قدرتمند در دنیای گوشی‌های هوشمند مطرح است، از پردازنده جدید خود تحت عنوان اسنپدراگون 855 (Snapdragon 855) در یک رویداد رسمی در جزایر هاوایی رونمایی کرد. تمام ویژگی‌ها و قابلیت‌های این تراشه که قدرتمند‌ترین تراشه کوالکوم تا به امروز است، توسط خود کمپانی اعلام شد. اسنپدراگون 855 بیشترین قابلیت‌های محاسباتی را که تا به حال یک پردازنده کوالکومی به خود دیده با خود به همراه دارد؛ یعنی چیزی در حدود 45 درصد پردازنده مرکزی قوی‌تر و نزدیک به 20 درصد پردازش گرافیکی بیشتر نسبت به آخرین پردازنده کوالکوم، یعنی اسنپدراگون 845. همانند قبل، ما با یک طراحی 8 هسته سروکار داریم، اما چگونگی عملکرد هسته‌ها، دوباره تنظیم شده است. چیزی که اساس کار اسنپدراگون 855 را مشخص می‌کند، این است که در واقع یک هسته مرکزی با قدرت بالا، امور تک رشته‌ای و بسیار سخت را بدون نیاز به دیگر هسته‌ها پردازش می‌کند. در این میان، 3 هسته با قدرت پردازش معمولی و 4 هسته با قابلیت پردازش همراه با صرفه جویی در مصرف انرژی برای کارهایی که نیازمند قدرت زیادی نیستند تعبیه شده است. در نتیجه انتظار می‌رود که این تراشه جدید، عملکرد بهتر و پایدارتری را با وظایفی مانند اجرای بازی‌ها و همچنین مدت زمان کوتاه‌تر بارگذاری برنامه‌ها فراهم کند. شاید عجیب باشد اگر بدانید که در فرایند ساخت این تراشه از تکنولوژی نانو استفاده شده و پروسه ساخت این تراشه در مقیاس 7 نانومتر پیش رفته که به همین دلیل این پردازشگر از تراشه‌های قبلی هم خانواده‌ی خود بسیار قدرتمند‌تر است.

کمپانی‌های مختلف زمان زیادی را صرف راه یابی به سمت تکنولوژی اینترنت 5G طی می‌کنند و کوالکوم نیز از این قاعده مستثنا نیست. در واقع تراشه جدید 855 خود دارای قابلیت پشتیبانی از اینترنت 5G نیست، اما ناگفته نماند که درون این تراشه مودم Qualcomm X24 تعبیه شده که می‌تواند سرعت اینترنت را تا سقف 2Gb در ثانیه بر روی LTE بالا ببرد؛ در واقع این امر بر پایه 5G نیست اما بالاترین سرعت را خواهد داشت. با این حال، تولیدکنندگانی که از تراشه 855 استفاده می‌کنند، می‌توانند با استفاده از مودم جدید X50 (به عنوان یک تراشه جداگانه) در دستگاه‌های خود، به اینترنت 5G دسترسی داشته باشند؛ لازم به ذکر است که این مودم تکنولوژی 5G را با تاخیر بسیار کمتری فراهم می‌کند و همچنان دستگاه در حالت عادی و برای نیاز روزمره به اینترنت 4G متصل است. این مودم جدید، با استفاده از آنتن‌های پیشرفته، سرعت را تا 5Gb در ثانیه بالا می‌برد. این امر بدین‌گونه رخ می‌دهد که مودم به دستگاه‌های موبایل این اجازه را می‌دهد تا با استفاده از تجمع 7 حامل اطلاعات (Data Carrier) سرعت را بالاتر ببرد. قابلیت‌های 5G اسنپدراگون 855 در باندهایی با طول موج‌های میلی‌متری گسترش می‌یابند که به نوبه خود سریع‌ترند و دامنه فرکانس زیر 6 گیگاهرتز است که دامنه‌ی بهتری نسبت به تراشه‌های قدیم محسوب می‌شود. علاوه بر این‌ها، تراشه 855، پشتیبانی از نسخه جدید شبکه وای-فای (Wi-Fi-6) که ظرفیت، پوشش و محدوده بهتری نسبت به نسل قبلی خود دارد را نیز با خود به همراه دارد؛ نسل جدید وای-فای، فرکانسی تا حدود 60 گیگاهرتز را پشتیبانی می‌کند که این امر باعث افزایش سرعت تا چیزی نزدیک به 10Gb در ثانیه می‌شود.
منبع: phonearena

اسنپدراگون پردازشگر اینترنت 5G

ثبت نظر